Kadim Lich’in Halkla İlişkiler Sorumlusu

Kadim Lich’in Halkla İlişkiler Sorumlusu

Okuma süresi: 4 dakika

“Efendim öküz altında buzağı aramanın manası yok, tamamen talihsiz bir büyü kazası olmuş, 1000 işçimiz şehadet mertebesine erişti, allahtan rahmet diliyoruz. Ne diyelim bu işin fıtratında var. 

Bunun ritüel kurban ayini olduğunu söyleyenler büyünün B sinden anlamayan, çamur at izi kalsın mantığındaki zatlardır. Büyülü alanı bir arada tutan phylactery bir anlığına arıza yapıyor ve malesef en yakındaki yaşam gücü emiliyor büyü çalışırken. Tamamen öngörülemez bir talihsizlik. 

Büyü sektörümüz, biliyorsunuz, Sayın Kadim Lich önderliğinde geçtiğimiz yıl %700 üstünde büyüdü, ülkemizin büyüme motoru, en dinamik sektörümüz. Bakınız, çömez büyücüsünden laboratuvar asistanına, simyacısından otacısına yaklaşık 400.000’in üzerinde insan bu işten evine ekmek götürüyor. Eleştirilerde çok dikkatli olunması lazım, ülkemizin gözbebeği bu sektör…”

***

“Efendim bu düpedüz barbarlıktır! Bize her fırsatta medeniyet öğretmeye soyunan, üst perdeden bakan batı dünyasının gerçek yüzünü görüyorsunuz işte! 

Düşünün bu paladinlik kurumu – ki kendileri direk olarak Kustal İmparatorluk devletine bağlı bir kurumdur, hiç öyle “bizi bağlamaz” tarzı açıklamalar yapmasınlar, yutmuyoruz hiç kusura bakmayın – bir başka egemen ülkenin devlet başını öldürmek için açık açık görev veriyor… 

Bunun artık uluslararası hukuk normlarına uygunluk falan yönünden, bakın hiç o konulara bile gelmeden, bu nedir yahu, bu düpedüz ırkçılıktır, undead düşmanlığıdır. Yahu hangi çağda yaşıyoruz? Bir kişiyi – üstelik herhangi biri değil, bir başka egemen ülkenin devlet başını – sırf ırkından, undead olmasından ötürü öldürmek için görev veriyor bu paladinler, saklamaya bile gerek duymadan üstelik! 

Bu artık düpedüz teröristliktir, uluslararası hukuk normlarına göre Kutsal İmparatorluk artık haydut devlet statüsündedir. Biz tüm provokasyonlara rağmen hamdolsun onların seviyesine düşmeden, diplomatik kanalları kullanarak gerekli cevapları veriyoruz. 

***

“Efendim bu zatlar zamanında ustamız diyorlar, dizinin dibine oturup her türlü büyüyü, ritüeli öğreniyorlar Sayın Kadim Lich’ten. Bir nevi altın bilezik, böyle bir stajı CV’lerine ekledikten sonra hangi büyü kurumunda olsa iş bulurlar, ee, az buz değil, setting deki en iyi büyücüden işi öğrenmek…

Sonra ne oluyor, vay efendim arkadaşlarımızı kurban etti büyü yaparken, yok yaşam güçlerini emdi, yok iğrenç deneyler yapılıyor, yok bilmem ne, ipe sapa gelmez iftiralar, kanıtın var mı kardeşim, kanıt varsa savcılığa başvur, yasalar çerçevesinde gereken yapılır, ama ne, çamur at izi kalsın. 

Hepsi ne için, hepsi koşa koşa gidip dış güçlere büyü bilgilerini yüksek meblağlara satmak için… Nitekim bakınız bu zat ların hepsi Kutsal İmparatorluk Büyü Akademisinde iş bulmuşlar, tesadüfün de bu kadarı! Zaten biliyorsunuz Kutsal İmparatorluk bize düşmanlığını gizlemek gereği bile duymuyor, açık açık Sayın Kadim Lich’i öldürmek için görev bile veriyorlar… 

Bu yaptıkları en hafif tabirle nankörlüktür, ekmek yediğin kaba tükürmektir, hatta ileri gideceğim izninizle, vatan hainliğidir. Ne diyelim, Sayın Kadim Lich iyi niyetinin kurbanı olmuş, bu çocuklar aç açıkta sokakta kalacaklarına bir meslek öğretmek istemiş. Kandırılmış, allah affetsin, milletimiz affetsin. Zaten bu beyin göçü konusunda yeni bir yasal düzenleme de geliyor bildiğim kadarıyla.”

***

“Hayır efendim, ne katliamı, ne çıkış yasağı? Kelimelerinizi dikkatli seçin. 

Bir defa gerekli yasal başvurularınızı yaptıktan sonra yurtdışına çıkış için önünüzde yasal olarak hiç bir engel bulunmamaktadır.

Burada sınırı illegal yollardan aşmaya çalışan bir grup ile – ki bu grubun hareketlerini yönlendirme noktasında dış güçlerin her türlü izine de rastlıyoruz – güvenlik güçlerimiz arasında bir sürtüşme yaşanmış, güvenlik güçlerimiz anayasada kendilerine tanınmış haklarının asla dışına çıkmadan bir müdahalade bulunmuşlar.

Burada tabi yeni teknolojinin azizliği, biliyorsunuz undead güvenlik güçleri tamamen otonom programlamaya sahipler, bir operatör tarafından kontrol edilmiyorlar. Sınır kontrollerindeki yeni yasal düzenlemeden sonra programlamaları değişiyor, kendilerine saldırılınca da bir anlığına tehdit olarak algılayıp ona göre tepki veriyorlar. Böyle bir görüntü ortaya çıkıyor. Başka yerlere çekmenin anlamı yok.

Bakınız, her yeni teknolojiye geçişte bu gibi karın ağrıları olmuştur, olacaktır. Undead ordusu çağımızın en modern askeri teknolojisidir. İnanılmaz düşük bir işletme maliyetleri ile, yemeden içmeden, dışardan hiçbir müdahale gerektirmeden tamamen otonom şekilde operasyonlarını sürdürebilirler, uyku, yorgunluk nedir bilmezler, 24 saat savaşabilirler. 

Böylesi bir orduya karşı hiç bir ülke er meydanında karşı koyamaz elbette. Bunu bildikleri için de işte, görüyorsunuz, içeriden karışıklık çıkarmak, hükümeti yıpratmak gibi zavallı çabalar içindedirler.”

***

“Bugün kutlu bir gündür. Silahlı kuvvetlerimiz, kendisine sözde “Diyarın Koruyucusu” ünvanını vermiş Altın Ejderhayı, sınır ötesi bir şafak operasyonu ile etkisiz hale getirmiştir.

Operasyonu bizzat Sayın Kadim Lich yönetmiş, ve güvenlik güçlerimiz kayda değer bir kayıp vermeden, kimsenin burnu bile kanamadan cerrahi bir operasyon ile ejderhayı etkisiz hale getirmiştir.

Ejderhaların tüm diyarı tehdit eden ortak bir düşman olduğu herkesin malumudur. Nitekim bu ejderha, sözde diyar koruyuculuğu ünvanı ile bütün çevre ülkelerinin iç işlerine karışmakla kalmıyor, Sayın Kadim Lich’i tehdit etme cüretini bile kendinde buluyordu.

Tüm diyarın istikrarını tehdit eden bu büyük tehlike, Sayın Kadim Lich sayesinde artık ortadan kalkmış bulunmaktadır. 

Güvenlik güçlerimiz, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, etkisiz hale getirdiği ejderhayı yargı süreci için Kadim Lich Adalet Sarayı’na getirmiştir.”

***

“Bakın efendim, varsayalım ben hastayım, tedavi için araştırdım, ettim, bu işi en iyi bilen doktoru, profesörü buldum, ona gittim. Hoca tetkiklerini yaptı, dedi ki “Bak güzel kardeşim, sana bu tedaviyi uygulamamız gerekiyor”. 

Şimdi ben tutup hocaya desem ki “Hayır hocam, sen yanlış biliyorsun, o tedaviyi değil, şu diğer tedaviyi uygula!”. Ben ne yapmış olurum? Bakınız bu profesör yıllarca tıp eğitimi almış, işinin tabiri caizse en ehli kişi. Ben ise hastalıklar konusunda hiçbir şey bilmem, öyle değil mi? Kendi zararıma bir iş yapmış olurum öyle değil mi?

Bu da aynı hesaptır. Sayın Kadim Lich, büyü konusunda tüm diyarda işinin en ehli kişidir. E zaten siz de hep demiyor musunuz liyakat liyakat diye her fırsatta? Büyülü deneyler konusunda Sayın Kadim Lich, tüm setting’deki en liyakatlı kişi değil mi? O halde “Öyle yapma böyle yap” deme cüretini nasıl buluyorsunuz kendinizde?

Bu nedenle, Sayın Kadim Lich, kendisini Dracolich’e dönüştürme ritüeli uygulanması konusunda bir karar aldıysa, bu karara karşı çıkmak kimsenin haddine değildir.”

***

“Bakın efendim bu yeni bir şey değil, Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Science Politique konusunda yüzlerce, binlerce yıldır kafa patlatmış insanoğlu, taa Antik Yunan medeniyetinden beri bildiğimiz şeyler bunlar. 

Şimdi, ne demiş Plato, “Devlet” eserinde, taa binlerce yıl önce? En iyi yönetim biçimi krallıktır demiş değil mi? Ama demiş, tek adam rejiminde şöyle bir sorun var, arada bir kötü krallar gelebiliyor, tiranlığa evriliyor. Zaten insanoğlu olarak tarihimiz bu şekilde yıkılıp giden devletlerin hikayeleri ile doludur. İşte demiş tam bu yüzden bize demokrasi lazımdır.

E ama Sayın Kadim Lich ölümsüz? Allah izin verirse daha binlerce, yüzbinlerce yıl yönetecek bizi? Hamdolsun son ritüeli ile yarı-tanrı gücüne de erişti… Kendisinin zekası da biz ölümlülerin kısıtlamalarının çok çok üzerinde… Böylesi güçlü ve kutlu bir varlık tarafından yönetilen bir ülkenin sırtı asla yere gelmez, binlerce, yüzbinlerce yıl refah, bolluk ve barış içinde yaşar. 

Nitekim elinizi kalbinize koyup söyleyin, Sayın Kadim Lich göreve geldiğinden beridir ekonomi, büyü gücü, askeri kuvvet, refah, adalet, aklınıza gelebilecek her konuda muazzam ilerlemeler kaydedilmedi mi? Bizler çok şanslıyız, böylesi kutlu bir varlığın tebaası olma onuruna eriştiğimiz için… Sadece bizler değil, torunlarımız, onların torunları, onların büyük büyük torunlarına kadar güvenlik, refah ve barış içinde yaşayacaklar.

Oy kullanabilmek için giriş yapmalısın. Eğer üyeliğin yoksa buradan kayıt olabilirsin.

Hızlı Yazı Geri Bildirim Tablosu

İkonların üstüne getirerek anlamlarına bakabilir,tıklayarak geri bildirimde bulunabilirsiniz.Ayrıntılı açıklama için "Sembol Kütüphanesine" başvurun.Verilen puanlar geri alınamamaktadır.

 • Hikaye Temposu Düşük
  Hikaye Temposu Düşük
 • Yavaşla Biraz Dostum!
  Yavaşla Biraz Dostum!
 • Anlaşılması/Takip Etmesi Zor
  Anlaşılması/Takip Etmesi Zor
 • Hikaye fikir için fazla kısa
  Hikaye fikir için fazla kısa
 • Hikaye fikir için fazla uzun
  Hikaye fikir için fazla uzun
 • Tam zamanında!
  Tam zamanında!
 • Mantık hataları ve Tutarsızlıklar
  Mantık hataları ve Tutarsızlıklar
 • Detay Eksikliği
  Detay Eksikliği
 • Detay Fazlalığı
  Detay Fazlalığı
 • Güzel Ayrıntılar
  Güzel Ayrıntılar
 • Güzel fikir ama uygulama daha iyi olabilir!
  Güzel fikir ama uygulama daha iyi olabilir!
 • Ortalam fikir ama iyi uygulama!
  Ortalam fikir ama iyi uygulama!
 • Bıçak gibi keskin uygulama
  Bıçak gibi keskin uygulama
 • İyi dilbilgisi ve imla kullanım.
  İyi dilbilgisi ve imla kullanım.
 • Komik!
  Komik!
 • Güçlü Sembolizim
  Güçlü Sembolizim
 • Kör gözüne parmak
  Kör gözüne parmak
 • Gönderme Bağımlısı
  Gönderme Bağımlısı
 • Sağlam Kökler
  Sağlam Kökler
 • Zamansız
  Zamansız
 • Teknoloji Açıklama Kitapçığı
  Teknoloji Açıklama Kitapçığı
 • Derin ve Canlı Karakterler
  Derin ve Canlı Karakterler
 • Tek Boyutlu karakterler
  Tek Boyutlu karakterler
 • Stereotip Karakterler
  Stereotip Karakterler
 • Seçilmiş Kişi Sendromu
  Seçilmiş Kişi Sendromu
 • Karakterin motivasyonu/hareketleri/arka hikayesi uyumsuz
  Karakterin motivasyonu/hareketleri/arka hikayesi uyumsuz
 • Hikaye Sıkıcı ve Sıradan
  Hikaye Sıkıcı ve Sıradan
 • İlham verici
  İlham verici
 • Taze Fikir!
  Taze Fikir!
 • Sürükleyici!
  Sürükleyici!
 • Mükemmel bir Yolculuk
  Mükemmel bir Yolculuk
 • Fazla Düz Anlatım!
  Fazla Düz Anlatım!
 • Yaşanabilir Atmosfer!
  Yaşanabilir Atmosfer!
 • Bu Gezegende Yaşam Yok!
  Bu Gezegende Yaşam Yok!
 • Enteresan Burgular/Ayak oyunları
  Enteresan Burgular/Ayak oyunları
 • Fazla Tahmin Edilebilir
  Fazla Tahmin Edilebilir
 • Seri Üretim
  Seri Üretim
 • Tanrının Eli! Deus Ex Machina
  Tanrının Eli! Deus Ex Machina
 • Umut Vadediyor
  Umut Vadediyor
 • Başyapıt!
  Başyapıt!
 • Kötü Fikir
  Kötü Fikir
 • Yakıt/Fikir Az
  Yakıt/Fikir Az

1 Yorum

 1. Cevapla

  Ben fikri beğendim. Tabi ki günümüz şartlarına büyük göndermeler var. Bu hikayenin hem güçlü kısmı hem de biraz zayıf kısmı. İleride bu hikayeyi okuyanlar muhtemelen bir şey anlamayacaklar ama bir taraftan da zamanın ruhunu yakalayanlarda hafif bir sırıtma olacaktır.

  Kısa bir hikaye için karakter derinlikleri vb bunlar eleştirmeyeceğim. Çünkü adil olmaz.

  Öte yandan format biraz daha değişik olabilirdi. Hikayenin başından sonuna doğru biraz daha zor durumda kalmalı biraz daha zor sorular gelebilirdi hükümet sözcüsüne. Lich>>Dracolich olayı belki böyle değerlendirilebilir.

  Son olarak da bu tip hikayeler genelde güzel bir not ile biter “Septir V gezegeninde bulunan MÖ. 365 yılındaki kalıntılardan derlenmişitir” gibi. Belki böyle bir eklenti fazladan bir twist daha katabilirdi.

  Monolog olayına kendini çok kaptırma 🙂 arada bir birkaç karakterin konuştuğu bir şeyler yazmak da güzel 🙂

  Tür olarak süper bilimkurgu değil ama paralel evren olarak kabul edilebilir sanırım. Modern zamanlı fantazi gibi (Shadowrun ,bright filmi vs gibi)

Yorum Yaz

Email adresin yayınlanmayacak.Required fields are marked *

Kullanabileceğin <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> kodları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.