Reaction Category: Character

Derin ve Canlı Karakterler

Derin ve Canlı Karakterler

Karakterler uzunca düşünülmüş ve emek verilmiş. Derinlikleriyle hikayeyi perçinliyor ve hikaye içerisinde yaşıyorlar. Birçok katmadan oluşan ilginç karakterler olabilecekleri gibi hikaye içerisinde değişime uğramaları da genelde takdir gören taraflardır. »

Tek Boyutlu karakterler

Tek Boyutlu karakterler

Karakterler hikayede sadece birer araç gibi duruyor. Genelde tek bir yönleri var ve çoğu zaman da ilginç değil. Örnek olarak bir zeplin kaptanı olan karakterin tek vasfı zeplini sürmek ve biraz etrafa bağırmak olmamalı. Karakterler hikayenin sonunda başına hep aynı kalıyorlar ve bir gelişim göstermiyorlar. Karakterlerden çok mobilyayı andırıyorlar. »

Stereotip Karakterler

Stereotip Karakterler

Hikayedeki stereotip karakterler çok eğrelti duruyor.Tüm arkeologlar indiana jones olmadığı gibi tüm taksi şoförleri de tüm sokak dedikodusunu bilmez. Okuyucular karakterlerin çok fazla kulaktan dolma ve pop kültür bilgileriyle doldurulduğunu düşünüyor. »

Seçilmiş Kişi Sendromu

Seçilmiş Kişi Sendromu

Yazılan karakterler çok fazla kalabalık arasından seçilmiş gibi duruyor. Ona olan şeylerin tek açıklaması “hikayedeki ana karakter” veya “çok özel” olması gibi duruyor. 2.Sınıf aksiyon filmlerinde bu tüm yan karakterler bir silahlı saldırıda kevgire dönerken ana karakterin burnunun bile kanamaması anlamına geliyor. “Mistik” şekilde tüm olaylar bu karaktere oluyor; istatistik ve mantık burada hikay... »

Karakterin motivasyonu/hareketleri/arka hikayesi uyumsuz

Karakterin motivasyonu/hareketleri/arka hikayesi uyumsuz

Karakter bize tanıtıldığından çok daha anlaşılmaz ve aykırı hareket ediyor. Çocukları bir yangından kurtaran bir hırsız mantıklı olabilir ama çok özel bir durum olmadıkça bulduğu parayı yetkililere teslim etmesi garip olur mesela. Karakterleri ve geçmişlerini hikayelerimizde seçimleri ve hareketleri bir şey ifade etsin diye yazarız.Bazen hikayeyi hızlı toparlamak için karakterleri yapmayacakları h... »