Reaction Category: Story Arc

Hikaye Sıkıcı ve Sıradan

Hikaye Sıkıcı ve Sıradan

Kusura bakmayın ama bu hikaye okuyucu üzerinden yeterli bir etki bırakamadı. Biraz sıkıcı olabilir ya da hikayenin anlattıkların başkaları tarafından fazlaca tekrarlanmış olabilir. Dikkat! Lütfen eleştiri verenler olarak bu eleştiriyi bilinçli şekilde kullanın. »

İlham verici

İlham verici

Hikayeniz başkalarına ilham verici nitelikte. Belkide eski bir konuya yeni bir bakış açısı getirdi. Bunun sonunda sizin hikayenizden esinlenerek veya onun yarattığı ilham rüzgarını arkasına alarak yazılacak yeni bir eserin ortaya çıkmasına katkıda bulundunuz. Başkalarında böyle bir etki bırakmak gerçekten yüksek perdeden bir övgü. »

Taze Fikir!

Taze Fikir!

Fikir taze ve yenilikçi bulundu. Bu internet denizinde pek de karşılaşmayı beklediğiniz bir durum değil. Yaratıcılığınız ve tekilliğiniz övgüyle karşılandı. »

Sürükleyici!

Sürükleyici!

Hikayeniz insanları peşinden sürüklüyor bir sayfa okuyan iki sayda daha okumak istiyor.Muhtemelen insanların merakını ayakta tutan ve okumaya devam etme istediği yaratan bir anlatımınız ve hikaye örgünüz var. İnsanları mutlu bir şekilde bir şeyin arkasında sürüklemek gerçekten güzel bir yetenek. »

Mükemmel bir Yolculuk

Mükemmel bir Yolculuk

İnişleriyle çıkışlarıyla dönemeçleriyle duraklarıyla iyi bir yolculuk zor rastlanan bir olgu. Okuyucular hikayenizin onlara bu hisleri yaşattığını düşünüyor. Zen Budizmine göre bazen hedef değil yürünen yoldur değerli olan :). »

Fazla Düz Anlatım!

Fazla Düz Anlatım!

Ne yazık ki hikaye fazla doğrusal bir çizgide ilerliyor ve monoton anlatılmış. Hikayede tepe noktalar veya temponun artığı kısımlar pek belirgin değil.Başladığı gibi sona geliyor. Belkide hikaye değişik bir anlatım tekniğinden okuyucunun algısını değiştirmek için yararlanabilir. Genellikle düz ve temposuz bir hikaye örgüsü okuyucunun ilgisini ayakta tutmaya yetmiyor. »

Yaşanabilir Atmosfer!

Yaşanabilir Atmosfer!

İyi hikayeler güzel arka planların önünde gerçekleşir. İnsanın ağzını açık bırakan dünyalar da olabilir, çok sıkı ve kendi içinde tutarlı bir sosyal yapı da. Çok katmanlı bu arka planlar hikayenin inandırıcılığına yardımcı olur .Bu saydıklarımızın hepsini gerçekleştiren Dune serisinden Arrakis sanırım en iyi örnek. Bu konuda okuyucular yetenekli olduğunuzu düşünüyor. »

Bu Gezegende Yaşam Yok!

Bu Gezegende Yaşam Yok!

Hikayenin geçtiği ortam ve atmosfer sıkıcı veya detaylandırılmamış. Belki de okuyucu çok fazla şeyi kendisinin hayal etmekten ve arka plandaki eksiklikleri kendi kafasında doldurmaktan sıkılmıştır. Arka plan güzel olsa da geçen olay örgüsüne bir katkısı yoktur veya uyuşmazlık yaratmakta da olabilir. Başka bir sebep de arka plan arasındaki tutarsızlıklar olabilir. Bazen uzayda geçen bir tren soygun... »

Enteresan Burgular/Ayak oyunları

Enteresan Burgular/Ayak oyunları

Hikayeniz insanları şaşırtan ve gülümseten bir şeyler yapıyor. Bazen okuyucunun dünyasını baş aşağı çeviriyorsunuz. Bu övgüyü bazen de hikayenin sonuna kadar küçük detaylarla okuyucuyu beslerken hala büyük resmi güzel bir şekilde gizleyebildiğinizde alırsınız. Geriye dönüp okuduğu sayfalara baktığında okuyucuda bir takdir ve gülümseme bırakırsınız. En güzel örneklerinden biri “Maymunlar Cehennemi”... »

Fazla Tahmin Edilebilir

Fazla Tahmin Edilebilir

Hikaye çok tahmin edilebilir şekilde ilerliyor ve bu da okuyucu için gerilim ve heyecanı öldürüyor. Fikrin biraz saklı kalması veya anlatımda değişiklikler bu durumda önerilebilir. Ya da hikayeye biraz şüphecilik katmak bu durumdan çıkılmasına yardımcı olabilir. Bazen bu durum hikaye içerisinde gitmek istediğimiz bir sahne ve olay olduğunda oraya kadar yapılanları göz arda etmek zorunda olduğumuzd... »

  • 1
  • 2