Reaction Category: Connection

Gönderme Bağımlısı

Gönderme Bağımlısı

Bazen hikaye içerisinde gerçeğe veya başka eserlere olan göndermeler yüz güldürü.Diğer zamanlarda ise bazı göndermeler bilmeyenler için sıkıcı ve anlamsız olabilir. Bazen zamana veya o zamanın pop kültürüne bağlı göndermelerde mesela bir yazın hit pop şarkısı diğer zamanlarda bunu okuyanlar tarafından anlaşılmayabilir. Bu sefer okuyucu bu göndermelerle alınan risklerin hikayeye bir şey katmadığını... »

Sağlam Kökler

Sağlam Kökler

Bazı hikayelerin kökleri bildiğimiz gerçeklere dayanır; bu gerçekler hikayenin gücüne güç katar. Bazı insanları “peki ya öyleyse?” şüphesi sokar ve illüzyonu güçlendirir. Hikayeniz bu yönden güçlü gözüküyor. »

Zamansız

Zamansız

Tüm şeyler eskiyor ;anlaşılan senin hikayen hariç. Jules Verne’nin denizaltısı günümüz standartlarında eski bir denizaltı olabilir ama hala hikayede tam yol denizler altında yer alıyor çünkü klasikleşmiş. Belki zamana bağlı olamayan referans kullanımı belki de gelecekte hala ana fikrini yitirmeyecek konseptler sebebiyle okuyucu hikayenin zamansız olduğuna inanıyor. Bu hikayenin uzun bir süre geçer... »

Teknoloji Açıklama Kitapçığı

Teknoloji Açıklama Kitapçığı

Bilim Kurgu yeni teknolojilerin ve olasılıkların alanıdır. Ama bazen bazı hikayeler bir aletin , teknolojinin veya toplumun nasıl çalıştığına çok fazla odaklanırlar ve hikayeyi geri plana atarlar. Bu durumlarda fikir çok yenlikçi ve heyecan verici olabilir ama bu teknolojiyi anlatan değil bu teknolojinin etrafında oluşan olasılıkları barındıran bir hikaye görmek isteriz, yeni bir teknoloji için bi... »